Europejski rzecznik patentowy – czym się zajmuje?

Rzecznik patentowy to instytucja powołana w 1918 roku. Działa na terenie Polski. Ale wraz z wkroczeniem naszego kraju do Unii jesteśmy żywo zainteresowani pracą Europejskiego Rzecznika Patentowego. Europejski Rzecznik Patentowy doskonale odnajduje się w zawiłościach prawnych, które związane są z własnością przemysłową. Potrafi pomóc również w kwestiach technicznych, które związane są z prowadzeniem firmy i marketingiem.

Europejski Rzecznik Patentowy to osoba, która świadczy pomoc prawną, a także techniczną, która związana jest bezpośrednio lub pośrednio z ochroną własności przemysłowej. Do tego rodzaju działalności zaliczają się wszelkie wynalazki, wzory przemysłowe, a także znaki towarowe.

Głównym zadaniem europejskiego rzecznika jest doradzanie w zakresie ochrony własności. To on ocenia, czy dane działanie lub rozwiązanie techniczne jest możliwym do opatentowania. W tym zakresie musi sprawdzić, czy jest nowe, mało oczywiste (lub zupełnie nieoczywiste), a także ocenia, czy nada się do stosowania przemysłowego.

Taki rzecznik pomaga również opracować dokumentację tak, aby była jak najbardziej zgodna z wymogami prawa. Jeśli sprawa dotyczy rejestracji znaków towarowych lub wzorów przemysłowych, europejski rzecznik patentowy zobowiązany jest również do doradzania w zakresie wizerunkowym i marketingowym. Może też przeprowadzać takie badania, które w odpowiedni sposób pozwolą ustanowić szanse uzyskania ochrony. To zawód interdyscyplinarny, który łączy w sobie sporo różnych dziedzin.

Europejski Rzecznik Patentowy staje się także niejako doradcą w sprawie ochrony własności oraz nieuczciwej konkurencji. Zajmuje się on nie tylko kwestiami prawnymi i technicznymi. Świetnie sprawdza się w przypadku jakichkolwiek problemów z ochroną własności lub przy ewentualnych naruszeniach zasad uczciwej konkurencji. W takich sytuacjach należy zwrócić się do rzecznika, który podpowie rozwiązania chroniące własność firmy. To zawód zaufania społecznego, dlatego profesjonalnie pomoże Ci w każdej tego typu sytuacji.

Możesz również polubić…