Idealna waga

Jaka powinna być prawidłowa waga?

Trudno określić prawidłową wagę człowieka. Masa ciała każdej osoby zależy od wielu czynników. Między innymi od genetyki, wzrostu i płci. Osoba aktywna fizycznie, może ważyć więcej, poprzez wysoki procent masy mięśniowej. Dlatego nie można określić idealnej masy ciała, a jedynie zbliżony do niej zakres wartości.

Waga do wzrostu i wieku – BMI

Najczęściej używanym wskaźnikiem służącym do określenia właściwej masy ciała jest kalkulator BMI. Ten Body Mass Index pozwala na określenie, czy nie zagraża nam nadwaga lub niedowaga. U dzieci i nastolatków stosuje się siatki centylowe. Tam do wykresu podstawiana jest waga do wzrostu i wieku. Istotną rolę pełni też płeć badanego dziecka.

Inne wskaźniki prawidłowej masy ciała

Poza najbardziej popularnym BMI stosuje się również inne wskaźniki. Między innymi wzór Broca, czy Bernharda. Warto jednak pamiętać, że takie wskaźniki, mimo iż są bardzo pomocne, nie pokażą nam dokładnej, prawidłowej wagi.

Pamiętajmy, by nie zaniedbywać naszego zdrowia i dbać o naszą masę ciała. Nadwaga, czy otyłością nie są dla nas dobre i przynoszą niekorzystne skutki.

 

Możesz również polubić…