Ulga termomodernizacyjna na dom – kto może z niej skorzystać i na jakich zasadach?

Ocieplenie domu to bardzo ważny element wszystkich jego instalacji, ponieważ zależy od tego nie tylko stan naszego portfela w sezonie grzewczym, ale również i zdrowie. Jeżeli nie mamy sami możliwości zrealizować modernizacji instalacji związanych z utrzymaniem ciepła w domu, możemy skorzystać ze stosownej ulgi – w formie odliczenia od podatku – dzięki której być może będzie to zadanie dużo prostsze do zrealizowania.

  1. Czego dotyczy ulga termomodernizacyjna?
  2. Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?
  3. Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Czego dotyczy ulga termomodernizacyjna?

Ulga termomodernizacyjna lub inaczej ulga na ocieplenie domu weszła w życie w 2019 roku – to wtedy po raz pierwszy mieliśmy możliwość z niej skorzystać. Dzięki niej osoby, które poniosły koszty wymiany ocieplenia, instalacji paneli fotowoltaicznych czy innych modernizacji domu mających na celu poprawienie poboru ciepła i wymianie środków nieefektywnych na bardziej zaawansowane mogły odliczyć od dochodu wydatki, jakie poniosły na ten cel. Celem takiego działania jest oczywiście zachęcenie właścicieli gospodarstw domowych do przejścia z mało wydajnych sposobów ogrzewania na lepsze, bardziej efektywne i również bardziej ekologiczne.

Kto może skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Ulga na ocieplenie domu jest dostępna dla jednorodzinnych budynków mieszkalnych, w których zostały poczynione prace modernizacyjne w zakresie wymiany źródła ciepła. Ulga ta jest odliczana od dochodu, co sprawia że za dany rok zapłacimy mniejszy PIT. Z ulgi termomodernizacyjnej mogą skorzystać osoby fizyczne które rozliczają się według określonych zasad:

  • jednolitej stawki podatku liniowego wynoszącej 19%;
  • według skali podatkowej, w wymiarze 17% lub 32%;
  • w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Informacje te są zawarte w artykule 26 H Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 1387, z późn. zm.), oraz artykule 11 Ustawy o zryczałtowanym podatku od osób fizycznych (Dz.U. z 2019 r. poz. 43).

Jak skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej?

Z ulgi możemy skorzystać w sytuacji, gdy to my jesteśmy właścicielem jednorodzinnej nieruchomości, w której przeprowadzono modernizację ocieplania. Ulga termomodernizacyjna przysługuje nam za rok, w którym dokonaliśmy prac z tym związanych, a dokument który upoważnia nas do odliczenia kosztów zmian jest faktura VAT wystawiona na nowe materiały niezbędne do wykonania prac oraz robociznę firmy wykonującej usługę. Maksymalnie możemy w ten sposób odliczyć nawet 53 tysiące złotych.

 

Możesz również polubić…